جاده ها و خودروهاى فارس ايمن نيستند

    
تعداد بازدید: 4912
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
نویسنده خبر :
*بی دقتی و بی مبالاتی راننده نیسان و ورود به لاین مخالف و استفاده از سیلندر آشپزخانه برای سوخت خودرو پراید منجربه شدت جراحت شد و در بررسی صورت گرفته در آن نقطه جاده نقص فنی خاصی نداشت-----------------*در خردادماه امسال عامل ۵۰ درصد تصادفات رانندگی موتورسیکلت سواران بودند----------------------* با بررسی های صورت گرفته در سال ۹۸ حدود ۷۰ درصد متوفیان ناشی از حوادث رانندگی از بومی های استان فارس هستند

مریم مرادی: محور های فارس همچنان شاهد تصادفات مرگبار و پرحادثه است تنها در یک روز ۹ نفر به علت حادثه رانندگی جان خود را از دست دادند در آخرین سانحه دلخراش رانندگی بر اثر برخورد یک دستگاه پراید با نیسان هفت نفر از سرنشینان خودرو سواری در آتش سوختند تکرار حادثه دیگر در همان روز در بلوار حسینی الهاشمی منجر به فوت دو نفر شد.

گرچه همواره حوادث رانندگی آمار بالایی از تلفات را به خود اختصاص داده است که در روزهای ابتدای سال و با کاهش سفرهای جاده ای شاهد کاهش تلفات رانندگی بودیم اما این آمار نیز دوباره افزایش پیدا کرده است بر اساس گزارش های اورژانس فارس و تنها در آمار مربوط به حوادث ویژه در خرداد ماه و در حوادث ویژه رانندگی ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند و همچنین ۱۲۵ مصدوم برجای گذاشت.

افزایش تصادفات و سوانح رانندگی، بررسی عوامل موثر در وقوع حوادث و به ویژه بررسی علت حادثه اخیر محور سروستان- خرامه که منجر به فوت ۷ نفر از اعضای یک خانواده شد موضوعی است که سرهنگ عبدالهاشم دهقان؛ رییس پلیی راه شمال فارس در گفتگو با "افسانه" به آن پاسخ می دهد.

*۷۰ درصد متوفیان ناشی از حوادث رانندگی از بومی های استان است

سرهنگ دهقان با اشاره به اینکه استان فارس به لحاظ وسعت و گستردگی محورها و پراکندگی جمعیت از استان‌های مهم و پرتردد محسوب می‌شود به گونه‌ای که ما با ۲۱ هزار کیلومتر بیشترین طول راه‌ها را در سطح کشور داریم؛ تصریح می کند: یکی از مشخصه استان فارس ضمن اینکه به لحاظ مسافر پذیری، جذب توریست و قطب کشاورزی جز استان‌های پرتردد محسوب می شود که در دو ماه امسال به لحاظ محدودیت‌های ترددی که ایجاد شد مردم نیز رعایت کردند و  کاهش سفرها داشتیم.

رئیس پلیس شمال فارس به اشاره به اینکه در خردادماه محدودیت‌ها برداشته شد و ترددها به روال قبل بازگشت، خاطرنشان می کند: در خردادماه شاهد افزایش تردد خودروها چه در معابر شهری و چه معابر برون‌شهری هستیم که با افزایش حجم تردد نیز با افزایش تصادفات مواجه شدیم.

به گفته دهقان یکی از مشکلات حوزه فارس این است که با بررسی های صورت گرفته در سال ۹۸ حدود ۷۰ درصد متوفیان ناشی از حوادث رانندگی از بومی های استان فارس هستند.


*بی دقتی راننده نیسان و استفاده از سیلندر آشپزخانه برای سوخت خودرو پراید منجر به شدت حادثه شد

وی با بیان اینکه طی چند روز اخیر در محور سروستان به خرامه متاسفانه۷ نفر از اعضای خانواده در سواری پراید فوت کردند؛ در خصوص جزئیات این حادثه می‌گوید:  در این تصادف فارغ از اینکه جاده های ما استاندارد نیستند و اینکه خودروهای ما می توانستند ایمن تر باشند لذا بازیگر اصلی در ترافیک انسانها هستند و در آن حادثه فارغ از اینکه راننده نیسان با بی‌مبالاتی و کم تجربگی به سمت جاده و لاین مخالف وارد شده بود راننده پراید نیز برای سوخت خودرو از سیلندر گاز معمولی آشپزخانه استفاده کرده بود که به محض ضربه منجر به حریق شد.

وی ادامه می دهد: گرچه ضربه به حدی بود که می‌توانست در آن واحد دو تا سه نفر فوتی داشته باشد اما راننده نیسان هیچ عکس العملی نداشت و با بی احتیاطی وارد لاین مخالف شده است اما برخی از تخلفات نیز باعث شدت جراحت و فوتی ها در این حادثه شد.

دهقان خاطرنشان می کند:در این حادثه وقتی که بررسی شد جاده به لحاظ فنی ایراد خاصی نداشت.

*کاهش فوتی های تصادف رانندگی در سال ۹۷ و۹۸

رئیس پلیس شمال فارس با بیان اینکه در سال ۹۷ و ۹۸ استان فار در مقایسه با  کل کشور کاهش متوفی ناشی از تصادفات داشته است؛ تصریح می کند: همچنین در  ۸۰ روز سال جاری هم بیشترین کاهش تصادفات رانندگی داشته ایم که ابتدا محدودیت ها در کشور به دلیل کرونا بود که کاهش سفرها را داشتیم.

دهقان می‌گوید: گرچه ما می‌پذیریم که جاده‌ها آنطور که باید ایمن نیستند و همچنین خودروهای ما به لحاظ ایمنی باید ارتقا پیدا کنند اما تا رفع شدن این موضوع نمی‌توان دست روی دست گذاشت؛ بلکه باید به فکر ارتقای فرهنگ ترافیکی باشیم

وی ادامه می دهد: ارتقای فرهنگ آموزش و ارتقای فرهنگ ترافیکی در کاهش تصادفات مهمترین عامل است  گرچه در فارس هرچند کاهش تصادفات داشته‌ایم.

* ۵۰ درصد حوادث رانندگی در خرداد ماه امسال مربوط به موتورسیکلت سواران است

رئیس پلیس راه شمال فارس با بیان اینکه با احتساب طول راه و ترددهای صورت گرفته در استان رتبه چهاردهم و پانزدهم در حوادث رانندگی داریم، تصریح می کند: این درحالی است که اگر عدد تصادفات استان را به طور مطلق نگاه کنیم استان فارس در تعداد کشته های حوادث رانندگی در کشور از اول است .

دهقان با بیان اینکه همچنین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش تصادفات در همه بخش‌ها داشته‌ایم؛ خاطرنشان می کند: در خرداد ماه امسال ۵۰ درصد حوادث رانندگی مربوط به موتورسواران بوده است و با توجه به این که هوا گرم می‌شود و کمتر بودن  مصرف سوخت موتورسیکلت در شهرهای جنوبی استفاده از این وسیله نقلیه افزایش پیدا می‌کند در حالی که عمدتاً مقررات را هم رعایت نمی‌کند و این باعث آسیب پذیر بودن آنها می شود.

وی با اشاره به اینکه قطعاً با افزایش سفرهای تابستانی در چنین شرایطی احتمال وقوع حوادث دور از ذهن نیست؛ عنوان می کند: با برداشتن محدودیت ها و افزایش سفرهای تابستانی بی‌شک حوادث رانندگی می کند که در این زمینه موضوع آموزش و ارتقاء فرهنگ رانندگی بسیار موثر است.

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

گزارش تصویری این خبر

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

ایده های خود را به ک ...

دبیر اجرایی رویداد استارتاپی هوشمند سازی در صنعت:ا ...

کرونا 60 درصد فروش س ...

گزارش «افسانه» از شرایط صنایع نساجی ای ...

رکورد تولید و فروش د ...

مدیرعامل شرکت لعابیران گفت: بعد از شش سال تولید ما ...

گفتگوی منتشر نشده ب ...

گفتگوی منتشر نشده  افسانه آنلاین با زنده یاد ...

هافبک تیم فوتبال فجر ...

هافبک گلزن تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز با بیان ...

تمام دانش‌آموزان تا ...

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۰۵ ه ...

داروخانه‌های توزیع ک ...

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، داروخا ...

آیین نامگذاری خیابان ...

در یکصد و سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر ته ...

شناسایی دهمین مورد ک ...

 به گفته یک منبع آگاه دهمین مورد کرونا مثبت د ...

نظرات