مدیریت ناصحیح باغ از علل زوال مرکبات جهرم است

    
تعداد بازدید: 2120
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
نویسنده خبر :
منبع : ایرنا کارشناس کشاورزی اهل اسپانیا گفت: مدیریت ناصحیح باغ‌ ها یکی از علل بروز زوال مرکبات در جهرم است و این معضل نیازمند بررسی کامل است.

 


به گزارش افسانه آنلاین، کارلوس فرناندز که به همراه تعدادی از کارشناسان کشاوزری اسپانیا برای بررسی عارضه زوال مرکبات جهرم به این شهرستان استان فارس سفر کرد اظهار داشت: بیشترین مشکل را در مدیریت باغ می‌بینم که کشاورزان رژیم بد آبیاری دارند.
وی افزود: مثلاً به درختان باغ‌ها روزانه حجم زیادی آب، بیش از 50 لیتر داده می‌شود و روز بعد هیچ آبی داده نمی‌شود.
فرناندز ابراز کرد: خیلی از مشکلاتی که درباره باغ‌ها گفته می‌شود بسیاری از نقاظ دنیا دارند و این مشکل چندان عجیب و غریب نیست ولی مهم این است که شما با شرایط خود چگونه بتوانید آن را مدیریت کنید.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور نیز در این بازدید گفت: تحقیقات درباره‌ این زوال ادامه دارد و نمونه‌های زیادی از شهرستان‌های استان فارس تهیه شده است.
علیمراد سرافرازی افزود: توصیه‌های لازم برای کنترل بحران به صورت دستورالعمل به مدیریت جهاد کشاورزی ارسال شده است و رعایت نکات ایمنی باغبانی در دستور کار باغداران قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: علت اصلی این عارضه هنوز مشخص نشده است و گروهی از کارشناسان اسپانیایی برای تحقیق و بررسی علت این موضوع به این شهرستان سفر کرده‌اند.
عارضه‌ زردی و زوال مرکبات در بیشتر مناطق مرکبات‌‌خیز استان فارس به ویژه جویم لارستان، قیر و کارزین، داراب، جهرم و فسا گزارش شده است.
این عارضه به گونه خاصی از مرکبات محدود نمی‌شود و بیشترین خسارت روی لیمو لیسبون(خارگی)، پرتقال، نارنگی و لیمو ترش مشاهده می‌شود.
نشانه‌های این مشکلات شامل قرمزی، زردی، لوله شدن، سوختگی، تنک ‌شدن تاج درخت درختان، ریزش برگ‌هاست و زوال شامل از بین رفتن رشد ریشه‌های مویین و سیاه شدن ریشه های اصلی، خشکیدگی و مرگ ناگهانی درختان است.
شهرستان جهرم با تولید 8هزارتن مرکبات در هر سال، مقام اول تولید مرکبات را در فارس به خود اختصاص داده است.
فارس با بیش از 57 هزار هکتار باغ مرکبات و تولید بیش از یک میلیون و 200 هزار تن میوه مرکبات مقام دوم سطح زیر کشت و تولید را در کشور دارد و سالانه بیش از پنج میلیون اصله نهال مرکبات در این استان تولید و به نقاط مختلف کشور انتقال می‌یابد.
شهرستان جهرم در 193 کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

 

برچسب ها :
 
از   0   رای
0

گزارش تصویری این خبر

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

«فرمالین» درآسمان زر ...

براساس نمونه گيري ها آلایندگی شهر زرقان چندبرابر ن ...

موقعیت و جانمایی پتر ...

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس گفت: موقعیت ...

امام جمعه شیراز: ثرو ...

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز ب ...

کرونا میزان آب مصرفی ...

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ضمن اعلام ...

ایران تا 30 سال آیند ...

گزارش «افسانه» از نگرانی‌های جمعی ...

آگاه‌سازی عمومی دربا ...

رییس اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ...

جذب گردشگر با راه ان ...

اقامتگاه‌های ارزان قیمت برای جذب گردشگر و توز ...

خسارت میلیاردی کرونا ...

 مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرودشت  گفت: ش ...

نظرات